Ülkemizdeki farklı kültürler nelerdir?

Kültür farklılık Suriyeli sınıf

Ülkemizdeki farklı kültürler nelerdir?

Yabancı bir ülkeden gelmiş olan arkadaşınız var mı?

İnsanlar, çalışma ve eğitim gibi nedenlerle başka ülkelere göç edebilirler. Savaş gibi zorunlu nedenlerle de insanlar başka ülkelere gidebilirler. Bu insanlar ister zorunlu, ister isteğe bağlı nedenlerle göç etsinler, yabancı bir ülkede yaşamak zorunda kalırlar. Göç ettikleri ülkenin dilini, alışkanlıklarını bilmedikleri için sıkıntı çekerler. Yabancı ülkelerden ülkemize göç etmiş insanlara yardımcı olmalıyız, adaletli davranmalıyız. Ülkemize alışmaları için destek vermeliyiz. Onların alışkanlıklarına, yaşantılarına saygı duymalıyız.

Kültür farklılık

Öğretmen: Çocuklar, biliyorsunuz ülkemize göç eden Suriyeli aileler var. Okulumuzda sizden sonra Suriyeli ailelerin çocuklarına eğitim verilmektedir. Bu çocukların, ders araç gereçlerine ve giysilere ihtiyaçları var. Bununla ilgili olarak okulumuzda sosyal sorumluluk projesi başlatıldı. Kimler katılmak ister?

Sosyal sorumluluk yardımlaşma proje

Irmak: Benim babam kırtasiyeci. Babama söylerim defter, kalem, silgi gibi malzemeler getirebilirim.
Yağız: Ben anneme söylerim, bana ve kardeşime küçük gelen giysileri, ayakkabıları getiririm.
Bulut: Ben oyuncaklarımdan getiririm.
Öğretmen: Ülkemize göç edenlere daha önce yardım yapan var mı?
Ece: Üst katımızdaki dairede, başka ülkeden okumak için gelen öğrenciler var. Apartmanımızdaki komşular, aralarında topladıkları eşyaları bu öğrencilere vererek evlerindeki eksiklerini tamamladılar. Annem de evimizdeki fazla tabak, çatal ve kaşıkları onlara verdi.

– Arkadaşlar, Hamed ailesiyle İran’dan geldi. Onu da oyunumuza alalım.
Serkan: Mahallemize, İran’dan göç eden bir aile geldi. Bizim yaşlarımızda bir çocukları var. Adı Hamed. Türkçe bilmediği için oyun oynarken aramıza katılamıyordu. Biz, Hamed’i oyunumuza aldık. Farklı kültürde olan Hamed’in, ülkemize uyum sağlaması için yardımcı olduk.
Öğretmen: Aferin çocuklar. Bu insanlar evlerini, eşyalarını bırakıp ülkemize sığınan kardeşlerimizdir. Onlar, misafirimizdir. Evimize gelen komşumuza, misafirlerimize nasıl davranıyorsak onlara da öyle davranmalıyız. Farklı bir ülkeye yerleşmek zorunda kalan insan, orada kendisini yabancı hisseder. Onun için onlara sevgi, saygı ve merhametle yaklaşmalıyız. Yaşadıkları kötü olayları unutmalarına yardımcı olmalıyız. Oyun oynarken onları da aramıza almalıyız.

Ülkemize zorunlu göç eden Suriyeli insanların sorunlarını düşününüz. Bu insanların sorunlarıyla ilgili nasıl bir sosyal sorumluluk projesi yapmak istersiniz?
Ülkesinden zorunlu olarak göç etmiş insanların yaşadıkları sorunlar neler olabilir?
Başka bir ülkeye zorunlu olarak göç eden insanların duyguları neler olabilir?
Başka ülkeden ülkemize göç etmiş öğrencilere, sınıfınıza uyum sağlaması için neler yapabilirsiniz?

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir