Arkadaşlık İlişkilerinde Dürüstlük ve Güven

Arkadaşlık ilişkilerinde dürüstlük ve güven

Arkadaşlık İlişkilerinde Dürüstlük ve Güven

Arkadaşlık ilişkilerinde dürüstlük ve güven

Okulda, mahallemizde, komşularımızda, akrabalarımız içinde birçok arkadaşımız vardır. Bunlardan bazılarıyla oyun arkadaşlığı, bazıları ile de sürekli görmek isteyip dertlerimizi, duygularımızı paylaştığımız arkadaşlıklarımız vardır.

Dürüst ve güvenilir arkadaşlarımızı neden çok severiz?

Dürüstlük; Hem konuşmalarıyla hem davranışlarıyla yani sözü ile özü doğru olma durumudur.

Dürüst ve güvenilir bir arkadaş nasıl olur?

Sözü ve davranışı bir olur.

Yalan söylemez.

Verdiği sözü tutar.

Kendine verilen emaneti korur.

Haksızlık yapana karşı yaptığı haksızlığı uygun bir biçimde söyler.

İnsanlar arasında ayrımcılık yapmaz.

Çevresinde yaşayan başka insanların haklarına saygılı olur.

İyilikleri ve güzellikleri görmeye çalışır.

Her zaman ve her yerde, her şartta doğruyu söylemekten vazgeçmez.

Sınıfımızda, okulumuzda, mahallemizde ve çevremizde dürüst ve güvenilir insanların herkes tarafında sevilip sayıldığını görmüşüzdür. Böyle bir insan olmak ve böylece yaşamak hepimizin elindedir. Yeter ki çaba gösterelim, gayretli olalım.

Davranışlarını beğendiğimiz, sözlerine güvendiğimiz insanlarla arkadaş oluruz. Onlarla birlikte güzel vakitler geçirir, eğlenceli oyunlar oynarız. Dürüst ve güvenilir arkadaşlarımızla birlikte oyunlar oynarken güzel vakitler geçirir, sıkıntılarımızı unuturuz. Gezilerimizi, seyahat ve yolculuklarımızı sevdiğimiz ve güvendiğimiz insanlarla, arkadaşlarla yaparız, onlarla grup etkinliklerine katılır, faaliyetle yaparız.

Hayatımızı paylaştığımız insanların ve arkadaşların dürüst ve güvenilir olması bizim yaşantı kalitemiz için çok önemlidir.

Okulda, mahallede, akrabalar arasında öğretmenlerimizle, arkadaşlarımızla, komşu ve akrabalarımızla birlikte olduğumuz zamanlarda vakit geçiririz. Okulda ders işler, teneffüslerde oyunlar oynarız. Mahallede komşularımızla ev oturmaları yaparız, arkadaşlarımızla parklarda bahçelerde oyunlar oynar, birlikte vakit geçiririz. Bütün bu birlikteliklerde yeterlilikleri iyi, yetenekli, sosyal ve bireysel iletişim kurallarına uyan, çalışkan, samimi, dürüst ve güvenilir kişilerin hep bizimle ve bizden olmasını isteriz. Oyunbozan, bencil, saygısız, güvenilmez kimseleri elbette hiç kimse yanında istemez hep uzak durur.

Korktuğumuz, çekindiğimiz, söz ve davranışlarından kuşkulandığımız insanlardan kaçarız.

Güven; Kuşkulanmadan, korku ve endişe duymadan inanma ve bağlanma duygusudur.

İnsanların huzur içinde kaygısız bir yaşam sürdürebilmeleri için güven çok önemlidir. Güven duygusunun olmadığı bireylerde toplumlarda huzurlu bir çalışma, adaletli bir yaşam ve sosyal saygı yıkılmış, yok olmuştur.

Bütün bu sebeplerden dolayı arkadaşlık, komşuluk, akrabalık ilişkilerinde güven, paylaşma, dürüstlük, fedakârlık, saygı gibi kavramlara özel önem vermeliyiz, duygularımızı paylaşırken, davranışlarımızı sergilerken çok dikkatli olmalıyız.

Yaşadığımız sevinç, coşku, üzüntü, hüzün gibi duygularımızı çevremizdeki insanlarla, arkadaşlarımızla paylaşırız. Yaşadığımız duyguların temelinde komşuluk, akrabalık, arkadaşlık gibi ilişkiler vardır. Bu nedenle çevremizdeki insanlarla, komşu ve akrabalarımızla, dost ve arkadaşlarımızla uyumlu olmak, uyumlu çalışmak, uygun münasebetler içinde olmak mutluluğumuza katkıda bulunacak, yaşam standartlarımızı üst seviyelere taşıyacak ve bizi olgunlaştıracaktır.

Mutlu olmak ve huzur içinde bir yaşam sürmek için arkadaşlarımızı ve çevremizdeki insanları iyi seçmeli, onları iyi ayırt etmeliyiz. Arkadaşlık yapmayı ve bağ kurmayı düşündüğümüz insanlarda dürüstlük ve güven, sözüne bağlılık, davranışlarında tutarlılık olup olmadığına dikkat etmeliyiz.

Bütün bu ölçüler içinde insan ilişkilerine dikkat ettiğimizde mutlu bir birey olacağız, huzurlu bir yaşam süreceğiz, bireysel yaşantılarımızla da ailemize, çevremize, toplumumuza ve milletimize faydalı bir fert olacağız.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir