Kroki günlük hayatınızda ne gibi kolaylıklar sağlar?

kroki

Kroki günlük hayatınızda ne gibi kolaylıklar sağlar?

Evimin Yerini Krokiyle Gösterebilir miyiz?
İlk defa gideceğiniz bir arkadaşınızın evini nasıl bulabilirsiniz?

– Ne yapıyorsun, Yağmur?
– Evimizin yerinin krokisini çiziyorum.

kroki

Efe ve Tunç, hafta sonunda Yağmurlara geleceklerdi. Yağmur, çok heyecanlıydı. Arkadaşları evlerine ilk kez geliyorlardı. Yağmur, okulda Efe’ye evlerinin adresini yazıp vermişti. Ama evi krokiyle bulmaları daha kolaydı. Bunun için evlerinin krokisini çizerek arkadaşlarına verecekti.

Krokinin, bir yerin kuş bakışı görünüşünün kâğıt üzerine ölçüsüz olarak çizimi olduğunu biliyordu. Kâğıda evlerine yakın eczane, fırın, sağlık ocağı gibi belli başlı yerleri çizdi. Cadde, sokak ve binaların adlarını yazdı. Ertesi gün Efe ve Tunç’a vermek üzere krokiyi çantasına yerleştirdi.

kroki

Yağmur, çizdiği yukarıdaki krokiyi, okulda Efe ve Tunç’a verdi. Hafta sonu, Efe ve Tunç buluştular. Kroki yardımıyla Yağmur’un evini kolayca buldular. Yağmurlara gidince krokideki market, fırın, sağlık ocağı gibi belirli yerlerin, evi bulmalarında kolaylık sağladığını söylediler. Siz de evinizin bulunduğu yerin krokisini, bir kâğıda çizerek sıra arkadaşınıza veriniz.

Evimiz Nerede?
Evinizin çevresinde neler var?

Arkadaşları, Elif’e ziyarete gidecekler. Elif, arkadaşlarına evlerinin yerini aşağıdaki krokiyi çizerek tarif etti. Evinin karşısında eczane, sağında park, solunda okul vardı. Elif, krokiyi çizerken herkes tarafından bilinen yerlerden ve adres bilgilerinden yararlandı. Arkadaşları, Elif’in evini bu sayede kolaylıkla buldular. Elif’e teşekkür ederek bundan sonra krokiden sık sık yararlanacaklarını söylediler.

kroki

Evimizi ve yakın çevremizi kroki çizerek tarif ederiz. Kroki çizerken çevredeki caddeleri, sokakları ve önemli binaları belirtiriz. Böylece bulunduğumuz yerin veya adresimizin kolayca bulunmasını sağlarız. Kroki çizilen kâğıdın bir köşesine yön şeması koyabiliriz. Günlük hayatımızda krokiyi sıklıkla kullanırız.

Boş bir kağıda evinizin bulunduğu bölgenin krokisini çiziniz. Çizim sırasında evinizin etrafında en çok bilinen yerlerden yararlanınız.

Evinize ilk kez gelecek bir arkadaşınıza evinizin adresini mi yazıp verirsiniz, yoksa evinizin bulunduğu yerin krokisini mi çizip verirsiniz?

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir