Planlı Olmanın Faydaları Nelerdir?

oyun park zaman plan

Planlı Olmanın Faydaları Nelerdir?

Gün içinde yaptığınız işleri düşününüz. Bu işleri her gün aynı saatte mi yapıyorsunuz?

oyun park zaman plan

Buket, okuldan geldikten sonra yemeğini yedi. Ertesi günün ödevlerini yapmalıydı. Ama önce biraz dinlenmeliydi. Oyun oynamak için parka gitti. Salıncakta sallandı. Oyun oynarken zamanın nasıl geçtiğini anlamadı. Eve geldi. Ders çalışmayı düşünürken annesi akşam yemeğine çağırdı. Yemeğini yedi. Çok uykusu gelmişti. Sabah zamanında kalkabilmesi için yatmalıydı. Ders çalışacak zamanı kalmamıştı. Buket, ödevlerini yapmadığı için ertesi gün sınıfta kendisini mutsuz hissetti. Sıra arkadaşı Emir, okulun voleybol takımındaydı ve her gün antrenmana gidiyordu. Emir, derslerinde de çok başarılıydı. Emir’in hem antrenmana gidip hem de ödevlerini nasıl yetiştirebildiğini anlayamıyordu.

Emir, okuldan gelince yemeğini yedi. Ödevleri çoktu. Daha önceden hazırladığı plana göre ders çalışmaya başladı. Ödevlerini bitirdi, okulda öğrendiklerini tekrarladı. Ertesi günkü ders programına göre çantasını hazırladı. Artık çok rahat ve huzurluydu. Kendine güveniyordu, derslerinde başarılı olacaktı. Antrenman saati gelmişti. Spor çantasını alarak antrenmana gitti. Antrenmanı bittikten sonra eve geldi. Yemek saatine kadar televizyonda çok sevdiği çocuk programını izleyebilirdi. Yemekten sonra da ailesiyle sohbet edip yatabilirdi. Ertesi gün Emir, derslerinde çok başarılı oldu. Öğretmeni ödevlerini de çok beğendi. Planlı olması, günlük işlerini zorlanmadan yapmasını ve başarılı olmasını sağlıyordu. Böylece spora, oyuna, dinlenmeye zamanı kalıyordu. Beslenmesine, uykusuna dikkat ettiği ve sporunu yaptığı için sağlıklıydı.

Günlük hayatımızda planlı olursak zamanımızı verimli kullanmış oluruz. Sevdiğimiz insanlara ve etkinliklere zaman ayırabiliriz. Derslerimizde daha başarılı oluruz.

Günlük hayatınızı planlamanın ve bu plana uymanın size kazandırdıklarına örnekler veriniz. Bir kâğıda günlük plan yaparak duvarınıza asınız. Gün içinde planınıza uyunuz.

Aşağıda verilen, planlı olmanın kişisel yaşamımıza olumlu etkilerini belirten ifadeleri ayırt ediniz.
Zaman kaybetmemize neden olur.
Oyun oynamaya zamanımız kalır.
Çalışmamızın daha kalıcı ve etkili olmasını sağlar.
Kendimize duyduğumuz güveni arttırır.
Dinlenmeye vaktimiz kalmaz.
Derslerdeki başarımız yükselir.
Daha rahat ve huzurlu olmamızı sağlar.
Sağlıklı oluruz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir