Elektrikli Araç Gereçler Nelerdir?

elektrik eski yeni zor kolay çamaşır aydınlanma

Elektrikli Araç Gereçler Nelerdir?

Elektrik, hayatın her alanında ve çok çeşitli işlerde kullanılır. Mutfak birçok elektrikli aracı bir arada görebileceğimiz yerlerden biridir. Evde, okulda, iş yerlerinde çeşitli amaçlarla elektrikli araç gereçleri kullanırız. Günlük yaşamda birçok işi elektrikli araç gereçler sayesinde daha kolay yaparız. Hayatı kolaylaştıran elektrikli araç gereçler, her geçen gün insan hayatında daha fazla yer almakta ve önem kazanmaktadır.

Evlerimizi aydınlatmak, ısıtmak ve güzel yemekler pişirmek için genellikle elektrikli araçlardan faydalanırız. Besinleri soğuk ve taze tutmak için de elektrikli araçlar kullanırız. Evimizi temizlemek ve sıcak su elde etmek için elektrikli araç gereçler kullanırız. Çamaşırlarımızı yıkamak için çamaşır makinesinden, ütülemek için ise ütüden yararlanırız. Bilgisayar, televizyon, telefon, kapı zili, radyo, el feneri, hırsız alarmı vb. birçok aracı elektrikle çalışan araç gereçlere örnek olarak verebiliriz.

Elektriğin günlük yaşamdaki önemi etkinliği

Amaç: Elektriğin günlük yaşamdaki önemini açıklamak
Gerekli Malzemeler: A4 kâğıt.
1. Defterimize yandaki gibi bir tablo çizelim. Tabloya evimizde ya da okulumuzda kullandığımız elektrikli araç gereçlerin isimlerini ve bunları hangi amaçlarla kullandığımızı yazalım.
2. Büyüklerimize elektriğin olmadığı dönemlerde günlük yaşamın nasıl olduğunu soralım. Onlardan bugün elektrikli araç gereçler ile yaptığımız işlerin o yıllarda nasıl yapıldığını anlatmalarını isteyelim.
3. Elde ettiğimiz bilgilerden yararlanarak elektriğin günlük yaşamdaki önemini açıklayan bir paragraf yazalım.
Sonuç
• Yazdığımız paragrafı arkadaşlarımıza okuyalım.

Elektrikli araç gereçleri ısınma, aydınlatma veya ev işlerinde kolaylık sağlaması amacıyla kullanırız.

Isınma Amacıyla Kullanılan Elektrikli Araç Gereçler Nelerdir?

Elektrikli soba
Elektrikli radyatör
Klima
Kombi
Evlerimizde veya iş yerlerimizde ısınma amacıyla elektrikli soba veya elektrikli radyatörleri tercih ederiz. Evlerde ve iş yerlerinde ısınma amaçlı kullandığımız araçlardan bir diğeri de kombi ve klimadır. Elektrikle çalışan kombiler ısıtma amacıyla kullanılır. Klimalar ise ısıtma ve soğutma amaçlı kullanım için üretilir. Bu araçları okul, hastane ve iş yerleri gibi mekânlarda daha çok tercih ederiz.

Aydınlatma Amacıyla Kullanılan Elektrikli Araç Gereçler Nelerdir?

Masa lambası
LED ampul
El feneri
Sokak lambası
LED ampul, masa lambası ve gece lambası aydınlatma amacıyla kullandığımız araçlardandır. El feneri yanımızda taşıyabileceğimiz bir çeşit lambadır. El fenerini birçok yerde aydınlatma amacıyla kullanabiliriz. Diğer yanda elektrikli aydınlatma araçlarını evimizin dışında da sıklıkla görürüz. Sokak lambaları, kentin yollarını aydınlatır. Mağaza vitrinleri, reklam panoları elektrikle aydınlatılır.

Elektrikli Ev Araç Gereçleri Nelerdir?

Evimizde elektrikle çalışan birçok araç gereç görebiliriz. Bu araç gereçler iş yapmayı kolaylaştırır. Örneğin saç kurutma makinesinin verdiği ısı, saçlarımızın kısa sürede kurumasını sağlar. Ütünün sağladığı ısı ile giysilerimizin kırışıklığını gideririz. Elektrikli şofben ve su ısıtıcısı ile sıcak su elde ederiz. Çamaşır makinesi ile çamaşırlarımız bulaşık makinesi ile bulaşıklarımızı kolayca yıkarız. Elektrik süpürgesini de evlerimizin temizliğinde kullanırız.
Su ısıtıcısı
Çamaşır makinesi
Elektrik süpürgesi
Buzdolabı

Buzdolabı ve derin dondurucularda yiyecek ve içecekler bozulmadan uzun süre korunabilir. Elektrikli fırınlarda yemek ve çeşitli hamur işleri pişirilir.

Elektriğin Yaşamımızdaki Yeri Nedir?

Önceleri insanlar aydınlanmadan ısınmaya kadar pek çok ihtiyacını ateş yakarak karşılıyordu. Ancak ateş yakmak, çok zahmetliydi ve sürekli artan ihtiyaçları karşılamak için yeterli değildi. Elektriğin keşfinden sonra insanlar elektrikle çalışan pek çok araç gereç üretmişlerdir. Bu araçlar hayatı büyük ölçüde kolaylaştırmıştır. Ulaşımdan haberleşmeye kadar birçok alanda kullandığımız elektrik, her geçen gün insan hayatında daha çok yer almakta ve önem kazanmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde ulaşım amaçlı kullanılan metro, tramvay; haberleşme amaçlı kullanılan telefon, fabrikalarda yararlanılan robotlar elektrikle çalışan araçlardandır.

Elektriğin olmadığı dönemlerde insanlar, aydınlanma ve ısınma amacıyla hangi araç gereçleri kullanıyordu?

1. Aydınlatma amacıyla kullanılan araç gereçler hangileridir?
2. Isınma amacıyla kullanılan araç gereçler hangileridir?
3. Elektrikli Ev araç gereci nelerdir?

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir