Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan!

Ramazan ayı

Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan!

Ramazan rahmet, takva, kalkan, sıhhat ayıdır. Hak ile batılı birbirinden ayıran yüce Kur’an-ı Kerim’in indiği aydır mübarek Ramazan ayı.

Ramazan ayının içinde Kadir Gecesi vardır. Kadir gecesi, tan yerinin ağarmasına kadar esenlik dolu olan ve bin aydan daha hayırlı bir gecedir.

Ramazan ayında vücudumuz sağlık bulur, irademiz güçlenir, tuttuğumuz oruçlar kötülüklere kalkan olur.

Ramazan ayında yüce Rabbimizin bize verdiği nimetleri daha iyi anlar ve idrak ederiz. Unuttuğumuz insanları ve kaybetmeye yüz tutmuş değerlerimizi hatırlarız, beden ve ruhumuzu arındırırız.

Ramazan ayında okuduğumuz Kur’an ile, hatimler ile yüce peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav)sallallahu aleyhi ve sellem) ve vahiy meleği Hz. Cebrail (as)aleyhisselam) arasındaki mukabeleyi tatmaya çalışırız.

Ramazan ayında gecelerimiz sahurla canlanır, sofralarımız ailece yapılan oruca niyet duaları ile şenlenir.

Ramazan ayında çoluk çocuk, genç yaşlı, kadını kızı camilere koşar. Kılınan teravih namazları ile inananlar aynı duygular ile yüce Allah’a el açıp dua etmenin, ibadet etmenin hazzını yaşar.

Ramazan ayı, “Allah-u Ekber” nidaları ile oturulan oruç açma sofralarında tüm yaratılanları büyük bir huzurun kapladığı aydır. Günlük yoğun iş telaşlarına ve teknolojik karmaşalara rağmen bütün aile iftar sofrasında toplanır. Uzun süre birbirini görmeyenler yapılan tatlı sohbetlerle ruhunu dinlendirir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir