Acil durumlarla karşılaşınca neler yapmalıyız?

trafik kazası

Acil durumlarla karşılaşınca neler yapmalıyız?

Ailenizle ormanda pikniğe gittiğinizi düşününüz. Eve dönerken yaktığınız ateşi tamamen söndürmezseniz ormanda hangi tehlike yaşanabilir?

Günlük hayatımızda birçok acil durumla karşılaşabiliriz. Bunların çoğu dikkatsizlik ve ihmal sonucu meydana gelir. Bunlardan biri yangındır. Yangın hem malımıza hem canımıza zarar verir.

Evde yalnızken herhangi bir sebepten yangın çıkabilir. Bu durumda yapmamız gerekenler şunlardır:
Telaşa kapılmadan büyüklerimize haber vermeliyiz. İtfaiyenin 110 numaralı telefonunu arayarak adresimizi bildirmeliyiz. Yangının yayılmasını önlemek için kapı ve pencereleri kapatmalıyız. Yangın sırasında oluşan zehirli duman yukarı çıkar. Dumandan zehirlenmemek için emekleyerek evden uzaklaşmalıyız. Komşulara haber vermeliyiz. Apartmanımızda yangın merdiveni varsa onu kullanarak binayı terk etmeliyiz. Kesinlikle asansörü kullanmamalıyız. Eğer evden dışarı çıkamıyorsak dumandan zehirlenmemek için güvenli bir odaya girmeliyiz. Odanın kapısının altını ıslak havluyla kapatmalıyız. İtfaiyecilerin bizi göreceği şekilde cam önünde beklemeliyiz.

Okulda düşüp bir yerimizi burkabiliriz. Bu durumda hareket etmemeliyiz. Bir arkadaşımızdan nöbetçi öğretmene haber vermesini istemeliyiz. Burkulan yerin üzerine, beze sarılı buz koymalıyız. Gerekirse nöbetçi öğretmen ailemize haber verir. Bunun için anne ve babamızın telefon numaralarını bilmemiz gerekir. Bir yerimiz kesilebilir ya da kanayabilir. Kesilen yer yıkanarak temizlenmelidir. Kanamayı durdurmak için temiz bir bez ya da gazlı bezle yaranın üzerine bastırılmalıdır.

Bir yerimiz yandığında, yanık yerle temas eden giysi varsa hemen çıkarmalıyız. Yanık yer üzerine soğuk su dökmeliyiz. Böylece acısını biraz hafifletebiliriz. Daha sonra hemen ailemize haber vermeliyiz.

Acil bir durumda kendisine ulaşılabilecek birkaç yakınımızın telefon numarasını öğrenmeliyiz. Yangın, kaza gibi durumlarda aramamız gereken telefon numaralarını da bilmeliyiz. Bu bilgiler, ihtiyaç duyulduğunda çok önemlidir.

Arkadaşınızın, oyun parkında salıncakta sallanırken düştüğünü gördünüz. Bu durumda neler yapmanız gerekir?

Okulda meydana gelebilecek bir acil durum düşününüz. Bu durumda neler yapılmalıdır?

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir