Ülkemize hizmet etmiş kişiler, hangi konuda başarılar kazanmıştır?

Naim Süleymanoğlu

Ülkemize hizmet etmiş kişiler, hangi konuda başarılar kazanmıştır?

Olimpiyat şampiyonu, eski millî halterci Naim Süleymanoğlu ilk dünya rekorunu kırdığında 15 yaşındaydı. Halter sporunun en genç dünya şampiyonu unvanını aldı. Spor hayatında birçok kez dünya ve Avrupa şampiyonu oldu. Naim Süleymanoğlu, 46 kez dünya rekoru kırdı.

Naim Süleymanoğlu

Yurdumuzda ilk demir yolu yapımını gerçekleştiren ve havacılık sanayisini kuran iş adamıdır. Samsun, Sivas, Erzurum, Afyon, Antalya demir yollarını çok zor şartlarda çalışarak kısa sürede tamamladı. Atatürk, Nuri Bey’e “Demirağ” soyadını verdi. Nuri Demirağ, Türkiye’de ilk uçak fabrikasının kuruluşunu ve ilk yerli paraşüt üretimini gerçekleştirdi. İstanbul Boğazı’na köprü, Keban’a büyük bir baraj yapılması düşüncelerini ilk kez gündeme getiren kişidir.

Zihni Derin, Türkiye’de çay tarımının başlamasını ve gelişmesini sağlayan ziraat mühendisidir. Rize’nin toprağının, çay ve turunçgil üretimi için elverişli olduğunu gördü. Çay Araştırma Enstitüsünü kurdu. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde çay üretiminin gelişmesindeki temeli oluşturdu.

Pilot olan Vecihi Hürkuş, Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisidir. İlk sivil ve askerî uçağı yapan, ilk özel hava yolu şirketini kuran kişidir. Vecihi Hürkuş, Kurtuluş Savaşı’na pilot olarak katılmıştır. Özellikle İnönü ve Sakarya savaşları sırasında çok başarılı uçuşlar yapmıştır. İlk Türk Sivil Havacılık Okulunu açmış ve pilotlar yetiştirmiştir.

Nene Hatun, Kurtuluş Savaşı’ndan önce yapılan Osmanlı-Rus Savaşı’nda Erzurum’un savunulmasında kahramanca mücadele veren Türk kadınıdır. Nene Hatun, düşmanın vatan topraklarına girdiğini öğrenince Erzurum halkı ile birlikte düşmanla kahramanca savaştı.

Öğrenimini kimya alanında yaptı. Fransa’da, Kâğıt Mühendisliği Okulunda eğitim görerek kâğıt mühendisi oldu. Avrupa’da, kâğıt sanayisinde çalışmalar ve araştırmalar yaptı. Ülkemizde kâğıt sanayisinin kurulmasını sağladı. Kurulan fabrikalarda görev yaparak kâğıt üretimini gerçekleştirdi.

Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğudur. Uzun yıllar devam eden bilimsel kazılarla, Perge ve Side antik kentlerinin ortaya çıkarılmasını sağladı. Kazılarda bulunan eserler ve mozaikler bugün Antalya Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Çalışmalarıyla ülkemize katkıda bulunmuş Bu kişilerin hepsinin ortak özelliği ülkelerini sevmeleri, çalışkan ve cesur olmalarıdır. Güçlükler karşısında yılmayıp mücadele etmeleridir. Biz, ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunan kişileri örnek almalıyız.

Çalışmalarıyla ülkemize katkıda bulunan kişilerin hangi konularda yaptığı çalışmalar daha önemlidir?

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir