Santrali tehdit eden yangın söz konusu değil

Yangın

Santrali tehdit eden yangın söz konusu değil

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kemerköy Termik Santrali’nde açıklama yaptı. Bakan Dönmez şu an tehdit eden bir yangının olmadığını belirterek, “En kısa sürede santrali işletmeye almayı planlıyoruz.” dedi.

Termik santraldeki yangının söndürülmesiyle ilgili Bakan Dönmez, “Sabah çok daha detaylı bir inceleme başlatıldı. Santralin ana ünitelerde ciddi bir sorun yok. Şu anda santrali tehdit eden yangın söz konusu değil” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,  açıklamasında, ”Muğla Milas bölgesini etkisi altına alan orman yangınları Ören bölgesinde yerleşik Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin sınırlarına dayanmıştı. Dün sabah sonrası kontrol altına alınan yangın öğleden sonra yeniden başladı. Yoğun mücadeleye rağmen rüzgarın şiddetinin artmasından dolayı termik santral bölgesine sıçramalar oldu.” dedi.

Bakan, ”Geçici tahliye kararı alındı. Geçici tahliyeler sonrası müdahale kiplerini yolladık. Santralin ana ünitelerine gelmedi. Ana ünitelerde kazan dairesinde, tribünde ciddi bir sorun yok. Teknik prosedürler devam ediyor. Uçak ve helikopterlerle soğutma çalışmaları söz konusu.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Santralin tamamen yandığı iddiaları asılsız” dedi.

Dönmez ayrıca şöyle dedi: ”Bir başka sevindirici konu da bu santralin kömürlerinin stoklandığı sahayla ilgilidir. Hamdolsun, orada da herhangi bir olumsuzluk söz konusu değil.”

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir