Sana laf getiren senden laf götürür

Sana laf getiren senden laf götürür

Sana laf getiren senden laf götürür.

Laf taşımanın zararları nelerdir?

İnsan konuşan bir varlıktır. Başka bir çok tarifi vardır insanın. Bu yönüyle insan başka varlıklardan farkıyla en öne çıkmaktadır. İnsan anlamlı ve duygulu konuşabilen tek varlıktır. Bizim için Allah tarafından yaratılan ve her nimet gibi kendine has bir değeri olan konuşma özelliğinin kıymetinin idrakinde olmaz ve dikkat etmez isek bizim için külfet, sıkıntı ve zorluk haline gelebilir. Bıçak gibi. Bıçak ile güzel işler yaparız. Meyve sebze doğrar, kullanırız bıçağı ama amacının dışında kullanırsak bıçağı hem kendimize, hem de çevremize zarar veririz.

Tatlı dil, tatlı dil. Ne demiş atalarımız? “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.” “Kılıç yarası geçer, dil yarası geçmez.” Karşımızdakinin kalbini daha çok dilimizle kırarız. Kalp kırıklığının tamiri zordur. “Dal rüzgârı affetse de kırılmıştır bir kere.” Ne demiş şair;

Bak ne güzel bir çeşme,
Su içecek tası yok.
Kırma insan kalbini,
Yapacak ustası yok.

Bülbül Sesi, ne güzel de mest ederler dinleyenleri.
Dilimize dikkat edeceğiz; lakin zordur dili tutmak, dinleyen olmak. Çok konuşmak insana hata yaptırır, dili yanıltır. Böyle olunca da bir atasözü geliyor aklımıza: “Çok mal haramsız, çok söz yalansız olmaz.” öyle ya, dilin kemiği yok ki! Doğruyu da söylüyor, eğriyi de. Hele de dilimiz, laf getirip götürmeye başlarsa vay halimize! Bir de dedikodu yaparsak kardeşimizin etini yemiş gibi oluruz.

Dikkatli Canlar,

“Alışmış, kudurmuştan beterdir.” Sözünü duymuşsunuzdur. Size laf getiren kişi, inanın, sizden de başkasına laf götürür. Böylece iki tarafın da kalbi kırılır. Peki, bu işi yapan ne kazanır? Büyük günah kazanır. Öyleyse laf taşıyıcılığı yapmamamız gerektiği gibi, böylesi insanlardan da uzak durmalıyız. Yakın durursak ve arladaşlık yaparsak onun özelliği bize de geçebilir. Ne yapalım o zaman? Şiir versin cevabını:
Konuşmak bize mahsus
Olsa da bir güzel süs.
Ya hayır de yahut sus,
Dili incitme gönül.

Sana laf getiren senden laf götürür

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir