Ortak kullanım alanlarında nelere dikkat etmeliyiz?

sesli okuma sınıf öğretmen öğrenci

Ortak kullanım alanlarında nelere dikkat etmeliyiz?

Sınıfınızdaki eşyaları özensiz kullanırsanız ne olur?

– Topu dışarıda oynamalısın. Camı kırabilir, bize zarar verebilirsin.
Kerem, hava soğuk olduğu için teneffüste sınıfın içinde top oynadı. Arkadaşı Nur’un uyarısını dinlemedi. Top, sınıfın camına çarptı ve cam kırıldı. Kırılan cam değiştirilene kadar bütün arkadaşları üşüdü. Bu duruma çok üzülen Kerem, yaptığından pişman oldu.

Tuna: Okulumuz ve içindeki eşyalar hepimizin ortak malıdır. Bu eşyaları dikkatli kullanmalı, onlara zarar vermemeliyiz.
Şule: Bizden sonra gelecek öğrenciler de bu eşyaları ve araç gereçleri kullanacaklar. Bunları sağlam bırakmak, onlara karşı sorumluluğumuzdur.
Tuna: Sıra, masa, yazı tahtası, defter, kitap gibi eşyalar ağaçtan elde edilir. Bu eşyaları özenli kullanmakla ağaçları da korumuş oluruz.

Parklar ve bahçeler, ortak kullandığımız yerlerdir. Burada bulunan ağaç, çiçek, oyun araç gereçleri ve banklar da hepimizin ortak malıdır. Bunları özenli, dikkatli, zarar vermeden ve temiz kullanmak çevreyi korumak demektir. Başkalarının hakkına saygılı olmaktır. Otobüs durakları, toplu taşıma araçları hepimizin ortak mallarıdır. Toplu taşıma araçlarının içerisindeki koltuk, tutacak gibi eşyalara zarar vermemeliyiz. Cami, spor salonları, stadyumlar da milletin ortak kullanım alanlarıdır. Buralara da zarar vermemeli, verenleri uyarmalıyız. Milletimizin ortak mallarını korumak, temiz tutmak hepimizin sorumluluğudur. Özel eşyalarımızı kullanırken gösterdiğimiz özeni, milletimizin ortak mallarını kullanırken de göstermeliyiz. Bizden sonrakilere sağlam bırakmalıyız.

Sınıfımızdaki sıraları özenli kullanmazsak neler olabilir?

Millî birlik ve beraberliğin toplum hayatına katkısı nelerdir?

Turan ve arkadaşları, voleybol oynayacaklardı. Okullarındaki spor salonundan voleybol topunu aldılar. Voleybol oynadılar. Daha sonra aynı topla futbol oynamaya başladılar. Bir süre sonra top patladı. Meral ve arkadaşları voleybol oynamak için top bulamadılar. Buna göre Turan ve arkadaşlarının davranışlarıyla ilgili neler söylenebilir?

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir