Komşuluk ilişkilerinde dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

Komşu ziyaret çay ikram

Komşuluk ilişkilerinde dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

İnsanlar için yalnız yaşamak zordur. Bu yüzden köy, şehir gibi yerlerde birbirine yakın evlerde yaşamayı tercih ederler. Birbirine yakın yaşayan bu insanlara komşu denir.

“Allah katında komşuların en hayırlısı, komşusuna karşı en güzel davranandır.” (Tirmizî, Birr, 28.)

Komşularımız bize en yakın kişiler arasındadır. Onlarla gün içinde çokça karşılaşırız. Hatta apartmanlarda yaşayan insanlar, birbirine çok daha yakın mesafelerde yaşarlar. Bazı durumlarda akrabalarımızdan da önce sıkıntılarımızı paylaştığımız kişiler komşularımızdır. Çünkü akrabalarımızla bazen uzak mesafelerde olabiliriz ama komşularımız evimize en yakın olan kişilerdir.

Evimizde karşılaştığımız acil bir olayda ilk olarak komşumuzun kapısını çalar, ondan yardım isteriz. Bu yüzden komşularımız bizim için önemlidir. Hz. Peygamber iyi bir komşuyu mutluluk kaynağı olarak görmüştür. (İbn Hanbel, III, 408.) Komşuların birbirleriyle iyi geçinmesini çok önemsemiş ve hediyeleşip (Buhârî, Edeb, 82.) ikramlarda (Buhârî, Edeb, 31.) bulunulmasını tavsiye etmiştir.

“Ey Ebu Zer! Çorba pişirdiğinde suyunu çok koy ve komşularını gözet.” (Müslim, Birr, 142.)

Komşuların birbirlerine karşı sorumlulukları vardır.

Hz. Peygamber, “… Allah’a ve ahiret gününe iman eden komşusuna eziyet etmesin…” (Buhârî, Rikak, 23.) buyurmuş ve komşulara iyi davranmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır. Komşu tarafından yapılan ikramın küçümsenmemesi gerektiğine dikkat çekmiş ve şöyle buyurmuştur: “Ey mümin hanımlar! Sizden biri (pişirilirken) yanmış koyun paçası dahi olsa komşusu tarafından kendisine ikram edilen şeyi küçümsemesin.” (Buhârî, Edeb, 30.)

Hz. Peygamber “Ey Allah’ın Resulü! İki komşum var, ikramda bulunurken hangisinden başlayayım?” diye soran Hz. Aişe’ye (r.a.), “Kapısı (sana) en yakın olandan.” cevabını vermiştir. (Buhârî, Hibe, 16.)

Komşularımıza kötülük yapmaktan kaçınmalı ve onların haklarını ihlal etmemeliyiz. Gösteriş yapmamalı ve onları küçümsememeliyiz. Komşularımıza birbirlerinin kötü özelliklerinden bahsetmekten kaçınmalıyız. Onların özel hayatlarıyla ilgili bilgileri başkalarıyla paylaşmamalıyız. Onları rahatsız etmemeye ve zarar vermemeye özen göstermeliyiz. Komşularımıza zor durumlarında yardımcı olmalı, bizde olanı onlarla paylaşmalıyız. Hastalandıklarında ziyaretlerine gitmeli, onlara destek olmalıyız. Selam vermeli ve güler yüzle iletişim kurarak aramızdaki sevgiyi artırmalıyız. Bize nasıl davranılmasını istiyorsak biz de komşularımıza öyle davranmalıyız.

Ev ziyaretlerinde dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?
* Evine ziyarete gidilecek olan kişiye daha önceden haber verilmelidir.
* Kapı aralıklı olarak 3 kez çalınmalı, açılmadığında ise ısrarcı olunmamalıdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir