Dilek ve dualarda geçen dini ifadeler nelerdir?

Dilek ve dualarda geçen dini ifadeler nelerdir?

Allah’a (c.c.) neler için dua edersiniz?

Müslüman, elinden ve dilinden diğer insanların güvende olduğu kimsedir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bu konuyu bir hadisinde şöyle belirtmiştir: “Müslüman, elinden ve dilinden diğer Müslümanların emin olduğu kimsedir.” (Tirmizî, İman, 12; Nesai, İman, 8.) Müslüman, herkesin iyiliğini ister, insanların iyiliği için çaba harcar. Bizler de Müslüman olarak başta kendimiz ve sevdiklerimiz olmak üzere tüm insanların iyiliğini isteriz. Bunun için çaba harcar, elimizden gelen gayreti gösteririz. Ayrıca hem kendimizin hem de sevdiklerimizin iyi, mutlu ve huzurlu olması için dua ederiz.

Allah’a (c.c.) yönelip dua etmek güzel bir davranıştır.

Günlük hayatta, dilek ve dualarımızda pek çok dinî ifade kullanırız. Bu ifadelerde Allah’tan (c.c.) istekte bulunur, Rabb’imize (c.c.) dua ederiz. Dualarımızda kendimiz, ailemiz, sevdiklerimiz ve tüm insanlık için Allah’tan (c.c.) iyilikler, güzellikler dileriz. Bu dileklerimizi de çeşitli dua ifadeleriyle belirtiriz. Örneğin, “Allah’ım! Beni, annemi, babamı ve kardeşlerimi her türlü kötülükten koru.” diye dua ederiz. Yine dualarımızda sık sık “Allah’ım! Anneme ve babama sağlık ver. Onların kazancına bereket ver.” deriz. “Allah’ım! Ailemize sağlık, iyilik, huzur ve mutluluk ver.” diye de ailemiz için sık sık dua ederiz.

Yemekten önce veya sonra “Allah’ım! Verdiğin nimetler için sana binlerce şükürler olsun.” diye dua ederiz. Gece yatağımıza girdiğimiz zaman “Allah’ım! Senin isminle yatıyorum. Bize sağlıkla uyumayı, sağlıkla uyanmayı nasip et.” deriz. Annemiz ve babamız sabah bizi okula gönderirken “Allah esirgesin yavrum. Allah zihin açıklığı versin.” diye dua ederler. Bir sınava gireceğimiz zaman gerekli çalışmaları yapar, sonra da “Allah’ım! Gireceğim sınavda başarılı olmam için bana yardım et. Aklıma, zihnime kuvvet ver.” diyerek dua ederiz.

Günlük hayatta, olmasını istemediğimiz bir şey için “Allah korusun!” deriz. Hasta birini ziyarete gittiğimizde “Geçmiş olsun. Allah şifa versin.” deriz. Yeni bir ev alana “Hayırlı olsun. Güle güle oturun.”, yeni araba alana da “Hayırlı olsun, kazasız belasız binersiniz inşallah.” diyerek iyi dileklerimizi belirtiriz. Yeni bebeği olan birini gördüğümüzde, “Maşallah, Allah anneli babalı büyütsün, Allah nazardan saklasın.” diye dua ederiz. Birinden ayrılırken “Allah’a emanet ol.” diyerek Allah’ın (c.c.) onu korumasını dileriz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir